VOJKOVICE

 V březnu - měsíci knihy si zveme na besedu nějakou známou osobnost. Už jsme tu měli spisovatele a malíře pana Ivana Remundu, spisovatelku Zuzanu Novákovou, Věru Řeháčkovu, Ivonu Březinovou, Markétu Zinnerovou, ilustrátora Adolfa Dudka třikrát a cestovatele Jiřího Máru dokonce čtyřikrát...

24.5,2019 k nám přijela na besedu paní spisovatelka Zuzana Pospíšilová. Napsala spoustu knih pro děti a hezky o nich umí vyprávět...

 26.3. 2019  jsme měli na besedě opět Márovy! Po třech letech přijeli, bohužel už bez Jirky. Zajímavě a poutavě nám povyprávěli o své cestě, kterou ještě Jirka naplánoval,  do Barmy a Vietnamu. Krásná země, krásná příroda, ale....

2017

Letos jsem pozvala na besedu spisovatele ale hlavně úžasného malíře a ilustrátora

Pavla Čecha. Pověděl nám o sobě, o své práci, o své lásce k přírodě, k indiánům, ke všemu tajemnému a namaloval spoustu obrázků do památníčků a čtenářských deníků.:)

 

Ve čtvrtek 2.3.2017 se konala ve Vojkovicích beseda s pracovníky Českého rozhlasu Brno. Přijel  sám pan ředitel Jaromír Ostrý s Jiřím Kokmotosem  a zajímavě a vtipně nám povídali o své práci, o svých spolupracovnících a přidali  i „ veselé příhody z natáčení“.

 

V roce 2016 byl u nás již potřetí ilustrátor, starý známý a díkybohu pořád stejný, pan Adolf Dudek.  Hravě zvládl zaujmout děti z celé školy a pobavit a vtáhnout do děje i dospělé. :-)))

JAPONSKO

27.3.2015 jsme pozvali na besedu pro velký úspěch opět Márovy. Povídali nám o své cestě po Japonsku. Zajímavé, poutavé, krásné, obdivuhodné... Taky proto nazvali Márovi svou knihu Japonskem s otevřenou pusou. Všechny jejich knihy si můžete půjčit u nás v knihovně. Ta poslední se jmenuje Střípky z Evropy.

 

TAJUPLNÁ  AFRIKA

27. března 2014 byl u nás už potřetí na besedě  pan Jiří Mára.  Po Novém Zélandu a Austrálii nám poutavě vyprávěl  o TAJUPLNÉ AFRICE.                                       I Tentokrát přijel s manželkou a synem Jirkou, který je zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako jediný vozíčkář, který navštívil všechny obydlené kontinenty.    Beseda byla jako obvykle moc  pěkná, děti poslouchaly, ani nedutaly a na konci zasypaly pana Máru spoustou dotazů.  Např.: „Nechtěli byste mě vzít na příští cestu sebou?“  Márovi, navzdory Jirkově postupující nemoci, plánují další výpravu „pouze“ po Evropě.

 

 

JIŘÍ MÁRA -  7.3.2013

Loni se nám moc líbil cestovatel a spisovatel Jiří Mára, tak jsme ho letos pozvali  zase. Přijel se svým synem Jirkou, který je na vozíku a s manželkou Alenou.  Tentokrát  nám  vyprávěli o své cestě  kolem  Austrálie.  Touto cestou se mladý Jirka dostal do Quinessovy knihy rekordů jako jediný vozíčkář, který navštívil všechny kontinenty.   Nám o své cestě zajímavě povyprávěli, ukázali spoustu fotografií  a  videozáznamů,  odpověděli  na spoustu dotazů, podepisovali se na všechno možné, prodali několik knih a CD – tak jak to má na správné besedě být…

 

 

29.3.2012 jsem pozvala na besedu pana Jiřího Máru - cestovatele a spisovatele.             Pan Mára přijel i se svým synem, kvůli kterému tyhle svoje cesty a besedy dělá. Jirka je totiž na vozíku. Ale Márovi přesto projeli Nový Zéland - o kterém nám poutavě vyprávěli, jižní Afriku, rovníkovou Ameriku, Japonsko, sever Evropy a Austrálii. Jirka je tak první vozíčkář, který projel všechny kontinenty. Jejich krédo totiž je: nic není nemožné a když se chce, všechno jde. Devadesát minut jsme se zájmem poslouchali zážitky, popis přírody a života na Novém Zélandu, obdivovali je a taky trošku záviděli...

Po šesti letech přijal opět naše pozvání  ilustrátor dětských knih pan Adolf Dudek.                    V novém autu přijel starý známý, rozesmátý ilustrátor, ale hlavně šoumen, který dovedl děti hodinu bavit a přitom jim povědět spoustu zajímavých věcí o knihách a o kreslení. Přesvědčil děti, že kreslit dovede každý a že pomocí kolečka, trojúhelníku, čtverečku a obdélníčku jde nakreslit všechno. Závěrečná autogramiáda nebrala konce a myslím, že na ilustrátora Adolfa Dudka děti hned tak nezapomenou.                                                                                        21.3.2011

BESEDA SE SPISOVATELKOU I. BŘEZINOVOU 

      19.března 2007 přijala naše pozvání na besedu s dětmi v Hrušovanech a ve Vojkovicích spisovatelka Ivona Březinová.
      Přijela vlakem, s dvěma obrovskými taškami knih, které jsme si u ní objednali.Ve škole už čekaly děti, které se na ni od nového roku připravovaly a přečetly  všechny její knihy, které v knihovně máme.
     Paní Březinová nám povyprávěla o tom, že už v pěti letech věděla, že bude spisovatelkou, o své první knížce Panáček Paneláček, jak vzniká kniha, dovezla čerstvě vydanou knihu Zuby nehty, kterou jsme viděli jako první a kterou napsali její žáci na Literární akademii Josefa Škvoreckého a trpělivě odpovídala na spousty dotazů.
     Paní spisovatelka dostala za své knihy pro děti několik ocenění – Zlatá stuha, Suk, Cena nakladatelství Albatros,  kniha Začarovaná třída byla zapsaná v r. 2004 na čestnou listinu Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu a dětští čtenáři ji pasovali na rytířku Řádu krásného slova. 

V roce 2008 jsme si pozvali člena skupiny Kamarádi Vojtu Polanského. Povyprávěl nám o své práci s dětmi, o svých pořadech s veselými písničkami,  které  mají výchovný charakter, promítl dětem klipy ze svého CD a hlavně nezapomněl podotknout, jak je důležité číst.

V roce 2009  přijala pozvání na besedu  besedu paní Markéta Zinnerová. Přijela drobná milá paní s manželem a zajímavě vyprávěla o svých knihách, z nichž bylo mnoho zfilmovaných - Tajemství proutěného košíku, Indiáni z Větrova, Kde padají hvězdy, Děti z Pařízkova, Za humny je drak...Pověděla nám, jak se píše scénář a ukázala nám to v praxi, zodpověděla mnoho a mnoho dotazů, a podepsala  mnoho a mnoho knih, památníků a čtenářských deníků. Také se nám svěřila, že se narodila v Brně a tak se tu prý cítila jako doma.

 6. – 12. října  probíhal v celé republice TÝDEN  KNIHOVEN.

V této době se konají v knihovnách různé akce, soutěže, besedy apod., aby si lidé uvědomili, že tu knihovny jsou a jsou tu pro ně.

K nám do Vojkovic přišel mladý kouzelník Michal. Jestli hledáte souvislost mezi knihovnou a kouzelníkem – tady je: Michal chodí už od malička do knihovny v Hrušovanech a tam právě našel knihy, ze kterých se naučil kouzlit a čarovat.  A dnes je z něho skoro profesionál. Předvedl nám kouzla, nad kterými zůstal rozum stát, vtáhl do svého programu i obecenstvo a nakonec nám předvedl balónkovou šou. Líbil se nám nejen svým uměním, ale i svým profesionálním vystupováním a určitě u nás nebyl naposledy.

 

 

 

 

 

aktualizováno: 25.6.2020